«Знати(,) що сказати»; «не знаю(,) чому, але…»: чи потрібні коми?
Запитання
Читачка Зоряна запитує: «Чи потрібні коми у реченнях «знати(,) що сказати» та «не знаю(,) чому, але…»?».
Відповідь
Перше речення пишемо з комою: знати, що сказати. У другому реченні коми не ставимо: я не знаю чому, але…
Пояснення
Розгляньмо кожне з речень окремо.
Знати, що сказати
Речення знати, що сказати – складнопідрядне, у якому підрядне сказати – односкладне речення із синтаксично незалежним інфінітивом, приєднане до головного за допомогою сполучного слова – відносного займенника що. У ньому немає синтаксично нерозкладних конструкцій: це можна перевірити, доповнивши підрядне речення: я не знаю, що ще мені вам сказати (порівняйте з нерозкладними конструкціями, де коми перед що немає: він сказав мені невідомо що; роби що хочеш).
Відповідно до чинної правописної норми [4, с. 180], підрядну частину складнопідрядного речення відокремлюємо комою. Тому тут правильно писати з комою: я не знаю, що сказати.
Не знаю чому, але
Перша частина складносурядного речення я не знаю чому, але… – речення я не знаю чому, яке закінчується одиничним прислівником чому. Чинна правописна норма [4, с. 181] регламентує питання вживання коми у відповідних випадках (підкреслення – наше):
Не відокремлюємо комою одиничні відносні займенники та прислівники в кінці речення: Черниш теж кричав, не пам’ятаючи що (О. Гончар); Бачив хлопця й не сказав якого; Заснула, незчувшись коли (О. Гончар).
Але якщо до відносного слова в таких конструкціях прилягає інше слово, кому ставимо: Я б хотів знати, хто саме.
Отже, тут перед чому коми не ставимо: я не знаю чому, але…
Використані джерела