Задіяний чи залучений?
Запитання
Читачка Ірина Лимаренко запитує: «Порадьте, будь ласка, як правильно: задіяний чи залучений?».
Відповідь
Слово задіювати (задіяти) – калька з російського дієслова задействовать, яке в російській мові усталилося лише протягом 1980-х років [6, с. 217]. Слова не фіксували традиційні академічні словники української мови, термінологічні та перекладні видання. Так, воно відсутнє в «Словарі української мови» за ред. Б. Д. Грінченка (1907–1909) [4], Російсько-українському академічному словнику в 4 томах за ред. А. Ю. Кримського та С. О. Єфремова (1924–1933) [3], Російсько-українському словнику технічної термінології І. М. Шелудька і Т. Ф. Садовського (1927) [7], Словнику української мови в 11 томах (1970–1980) [5] та багатьох інших. Також воно відсутнє в класичній українській літературі. Наводять його спорадично лише деякі сучасні словники.
Уживати дієслово задіювати (задіяти) та похідний дієприкметник задіяний ми не радимо. Його вживання вважають за хибне низка інших мовознавців, зокрема Г. Л. Аркушин [1], З. О. Мацюк та Н. І. Станкевич [2] та ін.
Натомість, якщо йдеться про істот, радимо вживати дієприкметник залучений, похідний від залучати (залучити), утвореного на питомому ґрунті від лучити. Якщо йдеться про предмети, слушне слово слід добирати залежно від контексту: залучений, увімкнений, застосований, використаний тощо. Наприклад: акторський склад, задіяний у виставі → акторський склад, залучений до вистави, студенти, задіяні в громадській діяльності → студенти, залучені до громадської діяльності; задіяні ресурси → залучені ресурси, задіяна мікросхема → застосована / увімкнена / залучена тощо мікросхема і т. ін.
Використані джерела