Закордоном чи за кордоном?
Запитання
Читачка Валерія запитує: «Скажіть, будь ласка, як правильно писати: закордоном чи за кордоном? Часом здається, що можна використовувати обидва варіанти. В інтернеті відповіді різні, хочеться мати точну інформацію».
Відповідь
Прислівникові сполуки за кордоном, за кордон правильно писати окремо: перебувати за кордоном, їхати за кордон. Разом пишемо тільки іменник закордон, уживаний у розмовній мові, та його словоформи.
Пояснення
Відповідно до чинних положень Українського правопису, окремо пишемо «прислівникові сполуки, що складаються з прийменника та іменника, у яких іменник звичайно зберігає своє конкретне лексичне значення й граматичну форму, особливо коли між прийменником і поєднаним із ним іменником можливе означення, виражене прикметником, займенником, числівником: без ві́дома, без жа́лю́, без кінця́, <…> за кордо́н, за кордо́ном, за раху́нок, за сві́тла, з бо́лю, з-за кордо́ну, з кра́ю в край, <…> [4, с. 45] (виділення напівжирним шрифтом – наше).
Отже, правильно писати так:
їхати за кордон, перебувати за кордоном, переїхати за кордон, телефонувати за кордон
їхати закордон, перебувати закордоном, переїхати закордон, телефонувати закордон
Водночас в українській мові є розмовне слово закордо́н – іменник, що позначає «чужоземні, зарубіжні країни» [3]. Воно трапляється у зворотах на зразок торгувати із закордоном, спілкуватися із закордоном тощо, де закордоном – не прислівникова сполука, а самостійний іменник, що пишеться разом, у формі орудного відмінка. Тут варто також зазначити, що орудний відмінок в українській мові може вживатися у вторинній просторовій семантико-синтаксичній функції, поєднуючись із деякими дієсловами та позначаючи шлях руху [1, с. 76; 2, с. 132]: іти шляхом, мандрувати Україною, прогулюватися містом тощо. У такому разі можемо мати звороти на зразок подорожувати закордоном, мандрувати закордоном, де написання закордоном разом також правильне, оскільки тут ужито іменник, а не прислівникову сполуку. Порівняйте:
Ми подорожуємо за кордоном. (Запитання: ми подорожуємо де?)
Ми подорожуємо закордоном. (Запитання: ми подорожуємо чим? Можна замінити на: ми подорожуємо по чому? = по закордону.)
Таке розрізнення можливе тільки з деякими дієсловами руху на зразок подорожувати, мандрувати, які передбачають можливість приєднання іменника в орудному відмінку. У словосполученнях їхати за кордон, перебувати за кордоном після дієслів можна вжити тільки прислівникові сполуки, які завжди пишемо окремо.
Використані джерела